Internet postaja predvsem za otroke od devetih do trinajstih let s svojimi storitvami vse bolj pomemben. Otroci in mladi v tej starosti interneta ne uporabljajo le za iskanje po spletu in komuniciranje, temveč konzumirajo tudi obsežno spletno ponudbo. Pri tem lahko kaj hitro pride do tega, da sklenejo pogodbo, ki jo morajo starši drago plačati. Ampak kako lahko otrok sploh sklene pogodbo? In ali je pogodba, ki jo je sklenila oseba mlajša od 18 let, veljavna?
Pogodbe in reklame so povezane. Pogodba ne more biti sklenjena, če mlad potrošnik ni bil opozorjen na izdelek s pomočjo reklame in če starši niso dali svojega soglasja. Internet nudi mnoge priložnosti, ki »mamijo« predvsem mlade uporabnike in ponujajo »naprodaj« zanimive in razburljive izdelke. Pripomočki, s katerimi ponudniki običajno oglašujejo svoje izdelke so oglasi s pasico (»Banner«) in gumbi (»Button«).
Če denimo kliknemo na prikazano pasico lahko pristanemo na strani, ki nima z začetno stranjo nič skupnega. Prav otroci poskušajo pogosto čim hitreje s klikanjem spet zapustiti takšne neželene strani in lahko se zgodi, da s klikom na napačno mesto, ne da bi vedeli in ne da bi karkoli podpisali, sklenejo pogodbo s ponudnikom.
Pri brezplačnih ponudbah, kot so denimo brezplačne aplikacije, moramo biti še posebej nezaupljivi in pozorno prebrati splošne pogoje poslovanja in njihov majhni tisk. Čeprav se to zdi naporno, nas lahko zaščiti pred tem, da nas vprašljiva podjetja opeharijo. Kar piše v splošnih pogojih poslovanja, je pravno veljavno. Predvsem otroci in mladi dostikrat ne upoštevajo pravil, ki so zapisana v teh dokumentih in tako se lahko zgodi, da spregledajo, da je potrebno za »brezplačne« aplikacije plačevati naročnino ali pa dokupiti dodatne funkcije aplikacije.
Zato je tukaj zelo pomembna vloga staršev, ki morajo otroke seznaniti s takšnimi nevarnostmi. Pomembno je, da starši otroke spremljajo od njihovih prvih korakov na spletu naprej in jih spodbujajo, da raje enkrat več poiščejo njihovo pomoč, kot pa da se vedno bolj zapletajo in morebiti celo nehote sklenejo pogodbo.
Tovrstne stroškovne pasti grozijo povsod, denimo pri nalaganju tonov za zvonjenje, igrah, logotipih ali z vstopom v virtualni klub. Temu sledijo zahteve po plačilu, ki so v prvi fazi upravičene in katerim se le težko izognemo. Bodite pozorni na to, da znotraj pravno predvidenega obdobja vložite pisno pritožbo in se sklicujete na mladoletnost vašega otroka. Pomoč lahko poiščete tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije.
1. Ali je pogodba na internetu veljavna tudi brez podpisa?
Na internetu lahko pogodbe sklepamo elektronsko (torej brez podpisa). Praviloma potrebujejo mladoletne osebe za sklepanje veljavne pogodbe soglasje staršev ali skrbnikov. Če je vaš otrok že sklenil pogodbo z določenim podjetjem, lahko ponudniku sporočite, da je pogodba neveljavna in da z vaše strani ni bila odobrena.
2. Kaj so skrite pasti pri nenamerno sklenjenih pogodbah na internetu?
Nekatere pogodbe so povezane s stroškovnimi pastmi. Pred vsakim podpisom oziroma sprejetjem teh pogodb je potrebno temeljito prebrati pogoje poslovanja, predvsem če vsebujejo brezplačne ponudbe ali če zahtevajo vaše podatke (na primer ime in naslov).
3. 10 najpomembnejših nasvetov za starše
- Pozor pri »brezplačnih« aplikacijah!
- Primerjajte različne ponudbe aplikacij med seboj.
- Otroku razložite funkcijo in namen oglasnih pasic.
- Skupaj z otrokom preberite majhno tiskano besedilo kakšne reklame ali pogodbe.
- Skupaj z otrokom preberite splošne pogoje poslovanja.
- Otroku razložite, zakaj ne sme nikoli izdati svojih osebnih podatkov.
- Skupaj z otrokom zberite čim več dokazov.
- Pri neupravičenem finančnem zahtevku reagirajte takoj in pisno.
- Informirajte se na internetu ali pri Zvezi potrošnikov.
4. Ali obstajajo kategorije oziroma spletne strani za otroke, ki ne vsebujejo pogodbenih pasti?
Ni vedno preprosto najti dobrih spletnih strani ali aplikacij. Pomaga lahko na primer, da v brskalniku vpišete gesla »varne spletne strani za otroke« ali »varne aplikacije za otroke«. Na spletni strani Safe.si so zbrali nekaj takšnih spletnih strani: otroci.safe.si
Tudi ob uporabi teh strani, pa vi ohranite odgovornost za otrokovo vedenje na internetu. Dobro je z otrokom skupaj raziskovati splet in si skupaj ogledati katere spletne strani so primerne in katere igre si želi otrok igrati. Vzemite si čas in spremljajte otroka na tej poti. Če imate dober občutek ob tem, kar vaš otrok počne, ste lahko tudi sami bolj sproščeni.