Za varnost elektronskih naprav, kot so pametni telefoni, tablice in računalniki je uporaba antivirusnih programov nujna!
Kaj zmorejo anitivirusni programi?
- Preprečijo, da virusi ali škodljiva programska oprema (malware) poškodujejo funkcije naprav.
- Varujejo osebne podatke/datoteke na napravi in preprečujejo, da bi jih kdo od zunaj izbrisal oziroma jih s pomočjo vohunske programske opreme (spyware) pridobil ali uničil.
- Požarni zid varuje pred virusi in trojanskimi konji.
- Varnost pri deskanju na spletu – zaščita pred spletnim ribarjenjem (phising) in škodljivimi spletnimi stranmi.
Antivirusni program je program, ki je bil razvit z namenom, da najde, izolira, blokira in uniči različne nevarnosti, ki prežijo na vaš računalnik, tablico ali pametni telefon. V ta namen preiskuje vse datoteke na napravi oziroma tiste datoteke, ki se nalagajo na napravo. Ta postopek se imenuje »skeniranje«. Prek interneta se programi nenehno aktualizirajo in če pri skeniranju naletijo na nevarnost, nemudoma zaženejo alarm.
Če vaša naprava nima nameščenega antivirusnega programa, ji grozi nevarnost, da se okuži z virusom. To lahko vodi do različnih težav. Naprava se lahko izklaplja in vklaplja ali pa je sploh več ne moremo vklopiti, brez našega vedenja lahko pošilja sms sporočila ali e-pošto. V najhujšem primeru nam lahko ukradejo podatke ali pa jih popolnoma izbrišejo.
Žal ne obstaja stoodstotna varnost pred škodljivo programsko opremo. Kljub temu pa antivirusni program ščiti napravo pred večino nevarnosti. Zato je pomembno, da programski opremi, ki nas ščiti pred virusi, dovolimo redne posodobitve in imamo tako na napravi vedno nameščeno najnovejšo različico programa.
Kako izberemo dober antivirusni program?
Obstajajo plačljivi in brezplačni antivirusni programi. Poleg zaščite pred virusi, trojanskimi konji in škodljivo programsko opremo (malware) se ti programi razlikujejo po tem, kakšne dodatne funkcije ponujajo. Tako ponujajo plačljivi programi poleg zaščite pred virusi še številne druge funkcije (na primer določitev časa uporabe, daljinsko lociranje pametnih telefonov ali blokiranje podatkov na daljavo…).
Za vas smo tukaj zbrali najpomembnejše kriterije za izbiro (brezplačnega) antivirusnega programa:
- Zaščita: pred čem ščitijo programi, katere datoteke so zaščitene?
- Prijaznost do uporabnika: ali so navodila in uporaba razumljivi?
- Tehnična pomoč po telefonu ali e-pošti: ali obstaja tehnična pomoč?
- Ocene: tukaj se ne zanašajte le na ocene v storitvah Google Play ali App Store temveč preberite tudi aktualne teste!
Na internetu je pametno poiskati različne portale, ki testirajo antivirusne programe. Ti testi se običajno izvajajo večkrat letno in odražajo aktualno stanje učinkovitosti programa. Najbolje je primerjati različne teste, da najdemo program, ki najbolje ustreza našim potrebam.
Virusi: so majhni programi, ki se vtihotapijo na računalnik denimo preko priponk v e-pošti in ohromijo vaš računalnik. Dostikrat so programirani tako, da se lahko samostojno razmnožijo in razširijo naprej. Virusi lahko povzročijo gromozansko škodo (upočasnijo lahko denimo celoten računalniški sistem), vodijo lahko do popolne izgube podatkov ali do zloglasnega sesutja trdega diska.
Trojanski konji: so skriti v navidezno koristnih programih, da bi vohunili za osebnimi podatki (na primer gesli, številko kreditne kartice), namestili drage programe za klicanje ali kakšnemu drugemu uporabniku omogočili dostop do vašega računalnika preko spleta.
Izsiljevalsko programje (Ransomware): označuje škodljivo programsko opremo, ki računalnik okuži, blokira (tako da datoteke na računalniku zakodira) in zahteva denar, da ga ponovno odklene. En sam okužen računalnik zadostuje, da ohromi promet na celotnem omrežju, saj se lahko oprema razširi tudi na druge naprave na omrežju. Naprava se lahko okuži denimo s priponkami e-pošte, škodljivimi povezavami, obiskom okužene spletne strani itd.