Varnostne nastavitve

1. Kako lahko prepoznam varne spletne strani?

Kadarkoli se od vas na internetu zahteva, da izdate osebne podatke ali pa želite naložiti datoteke z interneta, se prepričajte, da gre za uradne in varne spletne strani. Ponudniki spletnih strani lahko avtentičnost in integriteto svojih spletnih strani potrdijo s certifikatom. Večina brskalnikov avtomatično preverja (https) certifikate spletnih strani in veljavne certifikate prikaže v obliki zelene ključavnice v naslovni vrstici. Dodatne informacije lahko dobite, če v brskalniku zapišete »ime« vašega brskalnika in »certifikati«, na primer »Firefox certifikati«. Če vas vaš brskalnik opozori na to, da določena spletna stran ni varna, vzemite opozorilo resno in prijavite stran.

2. Ravnanje z neželeno pošto

Obstajajo različni ponudniki e-poštnih storitev ter programi za upravljanje z e-pošto. Večina teh programov že avtomatsko filtrira večji del očitno neželene pošte. Če želite dodatno označiti del pošte kot neželeno pošto ali pa spremeniti nastavitve neželene pošte v svojem programu, lahko v brskalniku poiščete ime programa (npr. Outlook) in »nastavitve neželene pošte«.

3. Ali lahko brez pomislekov shranjujem gesla in osebne podatke na prenosnih napravah?

Osebnih podatkov in gesel ni priporočljivo shranjevati na prenosnih napravah, kot so prenosni računalnik, mobilni telefon in tablica, saj jih lahko izgubimo ali pa nam jih kdo ukrade. Poleg tega lahko s temi napravami na internet vstopamo z različnih mest. Zato so te naprave bolj ranljive za morebitne napade hekerjev.

V primeru, da si morate zapomniti veliko število gesel, je smiselno razmisliti o notesu, ki ga lahko varno spravite nekje doma. Če želite gesla uporabljati tudi na poti, so dobra alternativa programi za shranjevanje gesel (password manager). Vaše skrivne podatke (npr. uporabniška imena, gesla) zakodirano shranijo na datoteki trdega diska vašega osebnega računalnika. Šele ko v program vnesete glavno geslo, vam program dovoli dostop do dragocenih podatkov. Dovolj je torej, da si zapomnite eno samo geslo. Vendar bodite pozorni, da izberete tudi zares varno geslo.

Ko izbirate program za shranjevanje gesel si morate najprej postaviti vprašanje, ali program deluje na vseh napravah, ki jih trenutno uporabljate. Ali ga lahko uporabite tudi na pametnemu telefonu in tablici? Nasvete glede izbire ustreznega programa lahko najdete tukaj: www.monitor.si

4. Kako lahko zavarujem domače omrežje?

Na domače omrežje prežijo različne nevarnosti, vendar pa gre praviloma bolj za izjemne primere, ki ne ogrožajo vseh uporabnikov v enaki meri. Cilji morebitnega napada so najpogosteje usmerjevalniki (routerji) in avtomatski vratni sistemi (rolete, garažna vrata), ki napadalcem omogočajo vstop v hišo. Napadi na vaš usmerjevalnik lahko vodijo denimo do tega, da napadalci s pomočjo vašega domačega telefonskega priključka opravljajo klice v tujino in tako grozljivo povečajo vaše telefonske stroške. Praviloma velja, da je potrebno usmerjevalnik redno posodobiti (predlagamo, da tedensko poiščete posodobitve). Vsa gesla, ki so bila predhodno nastavljena ter WLAN ključ pa je potrebno po zagonu usmerjevalnika spremeniti.

5. Na kaj moram biti pozoren pri nastavitvah brskalnika?

Pri izbiri nastavitev brskalnika povzemamo smernice BSI. Svetujemo uporabo brskalnika s tehnologijo »Sandbox« (npr. Chrome). Sandbox posamezne procese vašega brskalnika izolira od ostalega sistema. Na ta način lahko virusi poškodujejo brskalnik, ne morejo pa škodovati drugim delom računalnika. Pri izbiri brskalnika bodite pozorni tudi na to, da ponuja redne varnostne posodobitve. Dobro je tudi omejiti uporabo aktivnih vsebin in vtičnikov (plugin), kot so denimo Java in Flash. Tudi pri vtičnikih je pomembno redno spremljati posodobitve. Uporabljajte programske dodatke za blokiranje oglasov (adblocker), ki skupaj z oglasi blokira tudi mnoge skrite viruse.

6. Posodobitev programske opreme – kdaj in kako?

Za tiste dele programske opreme, ki je pomembna za varnost vašega sistema, denimo operacijski sistem, skener virusov, brskalnik (vključno z vtičniki), je potrebno posodobitve opravljati redno. Ko vas sistem opozori na možnost avtomatične posodobitve, jo je najbolj izvesti nemudoma. Manj kritične programe, denimo Office, programe za obdelavo slik, igre in podobno lahko aktualizirate po potrebi.

7. Ali potrebujem več e-poštnih naslovov?

Vsekakor je lahko smiselno odpreti dodaten e-poštni naslov, ki ga lahko uporabljate ob vašem uradnem naslovu. Ta drugi naslov lahko navajate pri prijavah na brezplačne spletne storitve (spletne igre, spletno nakupovanje, družbena omrežja ipd.), saj preko teh ponudnikov mnogokrat do našega naslova pride neželena oglasna pošta. Svoj uradni e-naslov uporabljajte pri komunikaciji s prijatelji, znanci, sorodniki, kolegi, banko in drugimi, s katerimi želite ostati v stiku.