Социални медии

Какво разбираме под "социални медии"?

Социалните медии са платформи, чието съдържание се разработва по-скоро от самите потребители, отколкото от провайдърите. Съществуват различни платформи, които функционират по различен начин и се концентрират върху различни медии, например

  • Twitter (Туитър) – кратки новини
  • YouTube (Ю Тюб) – видеоматериали
  • Facebook (Фейсбук) – общуване с приятели и познати
  • LinkedIn - поддържане респективно установяване на (нови) професионални контакти.

Ако трябва да обобщим, можем да кажем, че в днешно време блоговете, форумите, социалните мрежи, уикипедията и подкастовете (podcasts) са най-разпространените технологии на социалните медии.

Социалните медии, а с тях и тенденцията хората да се свързват и да обменят информация чрез Интернет, се появяват още през 1979 с "Usenet" ("черна дъска", предоставяща възможността за писане на коментари).

По-късно в средата на 90-те години на 20. век на преден план излизат Интернет форумите (най-често на определена тема, по която може да се дискутира в рамките на някакъв период от време) и Интернет чатът (комуникация в реално време по най-различни теми). Появяват се уеб сайтове, които свързват бивши съученици и състуденти.

От 2003 бумът в областта на социалните мрежи се разраства със създаването на портала MySpace, който представлява платформа за комуникация между музикални групи и техните фенове.

С основаването през 2004 г. на Facebook (Фейсбук) се появява и най-голямата към момента социална мрежа. Целта е била да се създаде платформа, с помощта на която потребителите да могат да общуват и да обменят информация с хора, които познават лично.

Фейсбук до голяма степен налага своя отпечатък върху пазара на социалните мрежи, което се вижда преди всичко не само по външното оформление, но и по аналогичните функции, които предлагат другите онлайн платформи, появили след Фейсбук. Примери за още известни платформи са:

  • 2005: YouTube
  • 2006: Twitter
  • 2010: Pinterest, Instagram
  • 2011: Google+ и Snapchat

Предлагаме Ви малко статистически данни от 2016 г. по темата за социалните мрежи:

  • Facebook: почти 1,79 милиарда активни потребители месечно в целия свят
  • WhatsApp: 1 милиард активни потребители месечно
  • Twitter: 33,22 милиона

Източник: Порталът за статистика и изследвания от над 18.000 източника

2. Как се финансират социалните медии?

По принцип ползването на тези платформи (като напр. Twitter, YouTube, Facebook) е безплатно. Тоест фирмите доставчици на тези услуги трябва по друг начин да генерират необходимия оборот. Ключът към това се крие в данните на потребителите. Доставчиците на платформите съхраняват цялата информация, без значение дали това са адреси, снимки, видеоматериали, контакти, харесвания (лайкове) или коментари. По тези данни например може да се определи, кой сте, къде живеете, какво обичате, кои са приятелите Ви, къде работите, какви религиозни убеждения имате и т.н. При наличието на такива профили е възможно например много целенасочено и ефективно да се разпространява реклама. Може да се предположи, че в повечето случаи рекламата е основният източник на приходи за провайдърите.

3. Вашето поведение в социалните мрежи?

Правилното поведение в социалните медии означава да се намери балансът, който всеки трябва да определи сам за себе си. Социалните медии са много мощен инструмент, който може да опрости и улесни живота ни, като ни предоставят възможността да общуваме много бързо и лесно с приятели и познати. Само с няколко клика можем например да се уговорим за партито с всичките си приятели или да споделим снимките от ваканцията си. От друга страна никога не бива да забравяме, че в най-лошия случай всичко, което публикуваме там (често и поради пробиви в сигурността), би могло да бъде прочетено от почти всеки друг. Социалните медии могат например да улеснят контрола на населението от авторитарните държави, да предоставят на сталкерите ценна информация за жертвите им, правят възможен кибер тормоза, могат да разпространяват целенасочено фалшиви новини и т.н. Затова нашата препоръка е: В социалните медии публикувайте само информация, която бихте казали и на някой непознат на улицата.

4. Кои настройки на сигурността са важни?

Обърнете внимание: Настройките на сигурността Ви предпазват само от другите ползватели и то само при условие, че не се стигне до пробив в сигурността на системата. Винаги трябва да имате предвид, че провайдърите/компаниите, предоставяща услугата, партньорите им, които имат договори за реклама, както и държавните служби (местни и чуждестранни) имат достъп до всички данни, които публикувате, без значение какви настройки на сигурността ще изберете. За да се предпазите от преследвачи (сталкинг), от опасни контакти (сприятеляване с деца с цел извършване на сексуална злоупотреба – grooming), от подлагане на кибер тормоз и други подобни, следва – ако е възможно – да разрешите само на "приятелите" си (лицата от Вашия списък с приятели), да виждат личните Ви данни. Когато добавяте нови "приятели" всъщност не можете да сте сигурни, дали това наистина е човекът, за когото някой се представя. Ако имате и най-малкото съмнение, Ви предлагаме да му зададете първо някакъв личен въпрос, на който някой друг не би могъл да отговори (да го попитате например за името на домашния му любимец и др. подобни).

5. Как можете да блокирате някого?

Почти при всички доставчици на тези услуги можете да блокирате даден контакт, за да не получавате повече известия от него. Упътване как можете да направите това ще намерите, като потърсите в темата в някоя търсачка. Можете да използвате например Google и да напишете "Facebook блокиране на контакт". Още сред първите показани резултати ще намерите необходимите указания.

6. Можете ли винаги напълно да изтриете профилите, които сте регистрирали?

Не е възможно от техническа гледна точка да се отговори по принцип на този въпрос. Така както може да е много различно създаването на профилите при различните провайдъри, така и изтриването им се различава. За да изтриете регистрацията си в Amazon, трябва да попълните съответния формуляр с това искане и да го изпратите по имейл. Възможно е да се изисква да се обадите по телефона, да изпратите по пощата подписано на хартия искане за изтриване или просто да кликнете върху "изтрий" в уеб сайта. Многобройни линкове към страници за изтриване на профили при различни компании респективно указания, как да изтриете акаунта си, предлага сайтът justdelete.me.

7. Как могат да бъдат заличени от мрежата Ваши или на Вашето дете снимки или друго съдържание, което не желаете да е достъпно там?

От правна гледна точка, съществува така нареченото "право на забрава" (искане за заличаване). Какви са правните стъпки, които можете да предприемете, ако някой е публикувал нещо, с което не сте съгласни: да заведете гражданско дело срещу съответния човек. Освен това можете да изискате от съответния доставчик на услугата да изтрие това съдържание. Освен това може да е налице и наказуемо деяние, така че можете да заведете и наказателно дело. Заличаването на данни може да бъде наредено и с решение на съда.

8. Опасността "кибер тормоз"

Кибертормозът може да има многобройни форми и да се разпространява чрез най-различни медии. Накратко при кибер тормоза лица, фирми или институции биват оклеветени или психически тормозени в Интернет пространството чрез публикуването на новини, съобщения, снимки, видео материали и други. Този феномен през последните години придобива огромни размери. В рамките на проучването JIM (2016) всеки трети от запитаните в групата на 12- до 19-годишните посочва, че познава някого, който е бил тормозен чрез Интернет или чрез телефона си. С покачване на възрастта се повишава и делът на младежите, които знаят за такъв случай (в групата от 12-13 години: това са 26%, в тази от 14-15 години: 30%, от 16-17 години: 39%, при 18-19-годишните: 39%).

Последиците за жертвите могат да са значителни и в единични екстремни случаи да доведат и до самоубийство. Повечето засегнати се поставят в социална изолация, често не споделят за нападките, отказват да ходят на училище например. Препоръчваме веднага, още при първите симптоми за наличие на кибер тормоз, да бъдат уведомени родителите и други съответно отговорни лица (например училищното ръководство, отдел "Управление на човешките ресурси", съответният ръководител във фирмата/организацията) и евентуално да се подаде жалба в полицията. Решаващото в такива случаи е да недопускате да попаднете в ролята на жертва, като незабавно противодействате.

9. Опасността "Фалшив профил"

Фалшивите профили (фейк профили) представляват профили, които се използват от измамници под фалшиво име, които целят да се доберат до данните на потребителите, да разпространяват зловреден софтуер и фалшиви новини, да осъществяват измами при покупко-продажби или да осъществяват анонимно психически тормоз. По принцип навсякъде могат да бъдат създадени фалшиви профили онлайн: във Фейсбук, в Туитър, Ebay и много други, както и фалшиви имейл адреси. В зависимост от това, колко усилия ще вложи измамникът, може да се окаже лесно или пък много трудно да се различи фалшивият профил от действителния. Нашата припоръка е, ако имате и най-малко съмнение в идентичността на профила, то да изтриете известието без да го отваряте (напр. изтривате веднага имейла). В никакъв случай не бива да предоставяте личните си данни (като пароли например), да кликвате върху линкове и да сваляте прикачени файлове.