1. Качване и сваляне – какво е това?
С "качване" (на английски upload) в информатиката се обозначава потокът от данни от локален компютър или друго локално устройство за съхранение на информация към отдалечен компютър. При този процес качвате някакъв файл (музика, текст, видео и т.н.) от Вашия компютър на друг компютър или сървър.
По-често от "качване" чуваме термина "сваляне". Потокът от данни се движи в обратната посока, тоест от външен компютър или сървър към Вашето устройство (компютър, таблет и т.н.), този процес се нарича "сваляне" (Download).
Къде се извършва "качване" и "сваляне"? Няколко примера:
- във видеопортала "Ю Тюб" ("YouTube")
- При онлайн игрите
- В социалните медии като например Фейсбук и други подобни
- В облачните пространства: онлайн услуги, с помощта на които данните могат да бъдат съхранявани и синхронизирани
(iCloud, Google Drive)
2. Какво е важно да знаете за материалите със защитени авторски права (Copyright)?
Терминът "авторско право" обозначава субективното и абсолютно право на защита на интелектуалната собственост в идеален и материален аспект. Ако произведенията са със защитени авторски права "качването" или "свалянето" им без съгласието на собственика на правата е нелегално.
3. "Свободно съдържание" (Open Content) в мрежата
Какво е решението тогава? Неправителствената организация в обществена полза "Криейтив комънс" (Creative Commons, CC) предлага шест различни модела на лицензи, с помощта на които авторът може по лесен начин да предостави на обществеността права за ползване на произведенията си. Тези лицензи могат да се прилагат за различни произведения, които попадат в сферата на авторското право (като текстове, снимки, музикални произведения, видео клипове и други). Повече на английски език на: www.creativecommons.org.
Един от най-големите архиви в момента със свободно съдържание е Уикипедията заедно с нейните останали проекти. Тя използва така наречения CC-BY-SA лиценз, при който използването на съдържанието от други е разрешено, при условие че бъдат посочени авторът и съответния лиценз. Освен това ползвателят има право да променя съдържанието, ако публикува промяната със същия лиценз. Други известни представители на "Open Content" са Internet Archive, Open Directory Project, LibriVox, Zeno.org и freedb.
Като "OpenBooks" се обозначават книги, чиито текстове могат да бъдат използвани от всеки безплатно. Това може да са произведения, чиито авторски права са изтекли вече, но може и да са актуални книги, особено от областта на информационните технологии, които се предлагат свободно.
Друго "свободно съдържание" могат да бъдат онлайн курсовете (Open Educational Resources), както и различни наръчници и документация, разработени за софтуер с отворен код.
4. Софтуер с отворен код (Open Source Software) – какво представлява и как можете да го използвате?
Някои програми (софтуерни продукти) могат да бъдат използвани безплатно и без разрешение от създателя. Такива продукти се наричат софтуерът с отворен код (open-source software). За тяхното ползване не се плаща.
5. Сайтове за споделяне на файлове (Filesharing) – легални или нелегални?
Що се отнася до сайтовете за споделяне на файлове, то те са легални. Нелегално е обаче да се свалят от там или пък да се предлагат произведения със защитени авторски права. Това се преследва от наказателното право от една страна, от друга може да се търси отговорност и по гражданско дело. Много потребители не знаят, че при свалянето на файлове от сайтовете за споделяне те същевременно предлагат на другите потребители своите собствени музикални заглавия и филми.
За да можете да сваляте файлове от сайта за споделяне, по принцип доставчикът на услугата изисква в компютъра на потребителя да са налице и файлове за качване, до които да имат достъп други потребители.
Примери за такива сайтове за споделяне: www.emule-project.net или www.bittorrent.com
6. YouTube – легално или нелегално?
YouTube, разбира се, е легална платформа. Докато слушате например музика онлайн или когато сваляте (записвате музикалния файл на собствения си компютър), не сте в нарушение на правните норми.
С помощта на специални програми могат да се свалят музикални или видео файлове от YouTube за собствена употреба. В този случай създавате "частно копие". От правна гледна точка това е разрешено, ако сваляте от легален източник. YouTube е точно такъв, защото всеки ползвател има свободата да качва там свои видео материали. Много музиканти и изпълнители най-често сами качват произведенията си на тази платформа. В такива случаи създаването на частно копие е разрешено. Ако видеото обаче е качено от ползвател, който не притежава правата за това, се позоваваме на правилото, че YouTube предлага легално съдържание, а нелегалното бива изтривано.